Čas
LOXONE

Inteligentní stínící technika

  • hinzugefügt: 05.07.2015   |   30 gelesen / angezeigt

Pro každý inteligentní dům by mělo být samozřejmostí předokenní stínění. Zdůrazňuji předokenní. Interiérové žaluzie, nebo rolety jsou vhodné pro zastínění přímého slunečního světla, avšak nezabrání přeměně okenních ploch v topné panely. Takto rozpálené okno od sluníčka dokáže topit do místnosti až 800W na 1m2. Pokud máme v obývací místnosti 3 francouzská okna, pak už to je pěkný zdroj tepla. Předokenní žaluzie, rolety nebo markýzy, každý z těchto systémů dokáže zabránit ohřevu okenních i dveřních ploch. To je jeden ze základních prvků inteligentní regulace. V létě pomáhá chladit a v zimě naopak pomáhá s ohřevem. Pokud už inteligentní dům má všechna okna (obzvláště ta francouzská) opatřena stínící technikou, pak je důležité, aby kromě jejího lokálního ovládání šla také tato technika ovládat z centrálního systému. 

 
 
Potom si každá žaluzie žije svým denním životem. Stará se o to, aby se uživatelé domu probouzeli do příjemného ranního osvětlení. Po odchodu uživatelů z domu se stará o plnění příkazů centrálního systému a pomáhá držet komfortní teplotu v jednotlivých místnostech. V odpoledních hodinách hlídá západ slunce na západní straně. Jakmile nastane podvečerní a večerní život všech uživatelů v domě, stará se stínící technika o soukromí uživatelů v domě (samozřejmě kromě markýz). V nočním režimu může stínící technika opět pomáhat s vnitřní teplotou. Samozřejmě může uživatel kdykoliv manuálně žaluzie ovládat a tím je vyřadit z automatiky.
V dnešní době už máme třeba předokenní žaluzie, které slouží i jako bezpečnostní. Standardním žaluziím při rychlosti větru např. 50km/hod pošle centrální systém povel k vytažení (aby se nepoškodily lamely), kdežto naopak bezpečnostním žaluziím pošle povel stáhnout a zaklopit. Takto stažené a zaklopené žaluzie jsou v tu chvíli jedním z velice účinných bezpečnostních prvků v plášťovém zabezpečení celé budovy v systému EZS. Pokud i přesto dojde k vniknutí vetřelce do objektu, pak naopak všechny žaluzie vyjedou nahoru a v doprovodu dalších opatření jsou signalizací narušení.
Zbyněk Kučera
 
    Derzeit gibt es kein Kommentar vorhanden

    kommentar hinzufügen