Čas
LOXONE

Osvětlení

  • Přidáno: 06.07.2015   |   44 čtení / zobrazení
  

Osvětlení domu s inteligentní elektroinstalací je nejzajímavější a kolikrát nejdelší kapitola procesu ovládání inteligentní instalace v domě. Je to dáno tím, že možnosti nastavení a využívání osvětlení jednotlivých místností je tolik, kolik si uživatel vzpomene. 
Porovnejme klasickou elektroinstalaci s inteligentním systémem.


Klasická elektroinstalace: 
  • co světelný okruh, to minimálně jedno tlačítko nebo vypínač
  • při touze mít ve společenské místnosti třeba čtyři možnosti osvětlení, je potřeba mít u dveří minimálně čtyři vypínače a možná stmívač
  • dopředu musí uživatel vědět, co kde bude a odkud se to bude ovládat a podle toho mít natahané kabely. Mnohdy je to taková malá drátovna a zkouška elektrikářovy inteligence a důvtipu
  • po vymalování místností je hotovo, už se s tím nedá nic udělat
  • při jakékoliv změně je potřeba zásahu do instalace,…uf
Inteligentní elektroinstalace:
  • rozmístění světelných zdrojů, řekněme čtyři, jako u klasiky
  • jedno tlačítko u dveří a jedno bezdrátové třeba pod deskou konferenčního stolku
  • jeden drát od každého světelného zdroje a i od tlačítka do rozvaděče systému
  • jednoduché drátování do hvězdy, nelze poplést
  • jednotlivé spínání nebo různé kombinování daných světelných okruhů se provádí až při oživování systému
  • Kdykoliv je jednoduchá možnost vše změnit podle přání uživatele a jeho postupného zabydlování v domě
  

Osvětlení domu s inteligentní elektroinstalací pracuje v několika režimech a v každé místnosti s několika scénami. Režimy většinou ovládají centrálně celý dům.

Příklad: Jdete večer spát, jedním stiskem tlačítka uvedete dům do režimu spánku. V noci vás přepadne potřeba. Jakmile dáte nohy z postele na podlahu, rozsvítí se světlo pod postelí, které příjemně osvětluje podlahu. Abyste našli pantofle a nešlápli na psa. V pohodě dojdete ke dveřím, jakmile otevřete, rozsvítí se na chodbě světlo v nočním režimu, třeba jen 25% anebo lépe malá světla u podlahy v zárubních dveří. Toto osvětlení vás doprovodí, třeba i po schodech, až na záchod. kde je opět osvětlení pouze do 25%. Po vykonání potřeby se cestou zpět chcete zastavit v kuchyni, jestli někdo něco nepřidal do ledničky. Celé vaše putováni po nočním domě se obejde bez jediného hledání vypínače a bez šoku pro oči při rozsvícení světla. Jakmile ulehnete do postele, vše opět usne a váš partner vůbec nic nezaznamená. Pokud ovšem si budete chtít opravdu rozsvítit, není nic jednoduššího než si kdekoliv stisknout tlačítko, tím probudíte celý dům a on se vypne z nočního režimu.

Tak to byl příklad režimu noční spánek. Osvětlení může mít několik režimů. Režim stabilní světlo, udržuje požadovanou hladinu osvětlení. Režim poplachu, při narušení se všechny světelné zdroje rozblikají. Režim nouzového osvětlení, při výpadku el. sítě. Režimy pro zahradu, bazén, altány, jezírka,…atd. 

Světelné scény jsou záležitostí jednotlivých místností nebo zón. Člověk ve svém domě provádí různé činnosti, při kterých potřebuje rozdílné osvětlení. To znamená, že světelná scéna je předem nastavená konfigurace a úroveň daných světelných zdrojů pro jednotlivé lidské činnosti.
Jiná scéna bude pro sledování domácího kina, TV, jiná pro čtení, jiná pro návštěvu, jiná pro úklid, jiná pro intimní chvíle s milovanou osobou,…atd. K výběru jednotlivých scén nám postačí jedno tlačítko, mobilní telefon, tablet nebo PC. Některé scény se aktivují automaticky.

Příklad: Přijdete v podvečer domů a chcete si odpočinout u sledování oblíbeného filmu. Při vstupu do obývacího pokoje vás uvitá příjemné osvětlení, sednete do sedačky a dálkovým ovládáním televize nebo kina zapnete přístroj, tím se automaticky navolí režim sledování kina, TV. Světla zhasnou, rosvití se osvětlení za TV, spustí se plátno kina, rozsvítí se lampičky na 30%, v případě potřeby se zatemní pomocí žaluzií a vás už jen čeká pohoda u vašeho filmu. A to pouze stisknutím tlačítka od TV nebo kina. Pouze tu kávu z kuchyně si musíte přinést sami…

Pro světelné scény a jejich užívání se snad nedá předem říct, co jak bude. Uživatel si během života v chytrém domě světelné scény vytváří a upravuje téměř neustále. 
Celým tímto systémem řízení osvětlení v chytrém domě se velkou měrou přispívá k šetření elektrické energie.
Další informace o problematice světelných systémů v dalším článku.

 
Zbyněk Kučera


 
    Momentálně není k dispozici žádný komentář

    Přidat komentář